FATTY STUDIO 2.0
by bertomil
JINEJ VESMÍR


Sádrokarton místo OSB
Sádrokarton je nejpoužívanější materiál pro stavbu stěn v interiéru. Narozdíl od dřevovláknitých OSB desek, přináší sádrokarton možnost prostor dokonale utěsnit a vytvořit monolitický element, který se vyznačuje velmi dobrými akustickými vlastnostmi. Materiál navíc není náchylný na vlhkost, je lehčí a lze na něj snadno nanést běžnou pokojovou barvu.
Nekompromisní ventilace
Pomocí moderní rekuperační jednotky kompaktních rozměrů je nepřetržitě vyměňován vzduch v prostoru. Významnou roli zde hraje rekuperace, kdy je vzduch vyměňován bez ztráty tepla v zimním období, taktéž chladného vzduchu v letním období. Provoz je konkurenceschopný běžným klimatizacím, které pouze ochlazují, či oteplují vzduch za vysoké náklady. Rekuperace je také účinnou obranou proti různým nákazám a virům.
Tichý provoz studia
Nic není tišším místem, než studio s využitím izolovaných ventilačních boxů. Hluk výkonných ventilátorů rekuperace a počítačů je utlumen na minimum. Do místnosti tak vstupuje pouze čerstvý vzduch. Funguje na principu "rozbití" hluku v potrubí ve tvaru S, které je důkladně zaizolováno absorbéry.
Trůn počítačů
I nadupaná herní sestava má nárok na svůj vlastní prostor. Společně se streamovací mašinou pak tvoří dvojici základního kamene celého streamu. Umístění sestav do jedné elegantní věže výrazně zlepšuje airflow, snižuje hluk z disků a umožňuje montáž prvků pro sofistikovaný cable management.
Jak to funguje?
U videa je důležitý zvuk
Není studio, jako studio
Stavba zvukových studií svépomocí v domácích podmínkach je bez pochyby fenoménem 21. století. Hudebníci, zpěváci, rapeři, indie filmaři, kteří věrně následují své idoly a chtějí se cítit jako oni. Není divu, že za posledních 20 let se na internetu objevil nespočet návodů, jak si postavit domácí nahrávací studio. Jejímž autory jsou především nadšenci, kteří se dlouhodobě věnují hudbě a čerpají informace z elektroakustické literatury. Jak je to ale v případě, že jsem streamer? Odpověď je jednoduchá. Streamer je bavič, nikoliv hudebník. Přesto ale vytváří obrazově-zvukový materiál, jehož kvalita se odvíjí od prostoru, kde vzniká. Vzal jsem tedy klíčové vlastnosti nahrávacích a postprodukčních studií a vytvořil tak unikátní koncept streamerského studia, které dokonale splňuje všechny požadavky každého streamera.
Nahrávací
studio
Postprodukční
studio
Streamerské
studio
Slovo designera
Ahoj, jsem Bert. Na twitchi mě můžete znát jako bertomil. Už od malička se věnuji záznamu a zpracování videa a zvuku. Dnes pracuji jako Production Sound Mixer u filmu. To je ten chlapík s chlupatým mikrofonem, co pořád běhá kolem hereček a ukrývá jim mezi citlivá místa miniaturní mikrofony. Denně tak pracuji s technikou za miliony a mám zodpovědnost za zvuk milionových filmů. Od roku 2014 jsem aktivní na Twitchi jako aktivní divák a dříve i streamer. Dnes pomalu dokončuji léta připravovaný projekt Broadkast Studios. Fattyho studio jsem navrhoval s úctou k jeho osobě. S výzvou splnit jeho požadavky. S dobrým pocitem a nadšením.
Inspirace a zkušenosti díky stavbě vlastního studia
Inspirací pro založení Broadkastu pro mě byla náročná stavba malého posprodukčního studia, které jsem realizoval v domě starém desítky let. Projekt byl původně koncipován jako nahrávací hudební studio, jehož realizace se v polovině výstavby zrušila a studio bylo dokončeno jako postprodukční. Prošel jsem si tak rovnou dvěma typy zvukových studií, což mi přineslo zkušenosti navíc. Celý průběh jsem streamoval na platformě HitBox, později Twitch, kde jsem získal nespočet zkušeností také v oblasti streamování.
